Сучасне суспільство постійно знаходиться в стані розвитку. Щодня з’являються нові технології та методи, але свідомість і мислення людини, на жаль, залишається колишнім.
Це ж стосується і медицини. Ще десятиліття тому сурогатне материнство навіть вважалося свого роду божевіллям, що порушує моральні принципи. Зараз це дуже емоційно напружена тема для спілкування. Більшість аргументує це тим, що люди почали змішувати «священний» процес народження дитини й можливість заробити грошей.
Про те, з якими етичними аспектами зв’язано сурогатне материнство, бажано з’ясовувати через відповіді на популярні запитання.
Таке питання на перший погляд може здатися дивним, але він насправді турбує багатьох противників сурогатного материнства. Ні, природне зачаття не перебуває в процесі, так скажемо, «вимирання». До сурогатного материнства вдається невеликий відсоток людей, і це – безплідні пари, які не можуть мати дітей з різних причин. І питання на засипку: «Хіба може бути «непопулярне» природне зачаття дитини?»
Противники сучасного методу запліднення стверджують, що участь в програмі прирівнюється до продажу і приниження жіночого тіла. Тим самим, жінка перетворює його в комерційний товар і такий собі «інструмент» розмноження.
Все це поверхневі судження. Насправді, жінка, яка вирішила виступити в якості сурогатної матері, робить шляхетний і відважний крок. Вона погоджується допомогти бездітній парі знайти щастя, одночас ризикуючи власним здоров’ям і благополуччям. Жінка робить добру справу. Так хіба можна після цього ображати її, називаючи «інкубатором»?
Існує думка, що по договору сурогатного материнства дитина виступає предметом (тобто, продуктом, який можна продати або купити). Чи варто пояснювати, що ця думка в корні невірна? Сурогатної матері платять не за дитину, а за те, що вона його виношує, отже, всі витрати йдуть на утримання жінки. А її винагорода – це свого роду подяка.
Так, поточні норми законодавства це дозволяють. І такий випадок цілком реальний. Адже жінка може почати відчувати материнські почуття, знайти якийсь емоційний зв’язок з дитиною.
Уникнути подібного конфлікту можна, якщо довіритися перевіреної клініці. Грамотна юридична підтримка дуже важлива при реалізації програми. При самостійної «практиці» від такого сумного результату, на жаль, ніхто не застрахований.
Відповідь однозначна: «Ні». Щоб сурогатна мати змогла виносити майбутню дитину, їй повинні підсадити ембріон. А ембріон «зароджується» з біологічних клітин рідних генетичних батьків. Отже, дитина буде схожа на вас, успадкує ваші дані, але з сурогатною матір’ю він нічого спільного мати не буде.
Роблячи висновок, необхідно уточнити, що всі ці стереотипи, пов’язані з сурогатним материнством, народжуються тільки в головах людей з консервативним мисленням. З кожним днем люди роблять впевнені кроки вперед, змінюють традиції, звички і навіть моральні цінності. І те, що пару років тому вважалося чимось нереальним, сьогодні є абсолютно нормальним і навіть високо затребуваним.
Так і з сурогатним материнством. Якщо медицина дозволяє бездітній парі мати рідного і такого довгоочікуваного малюка, то чому потрібно відмовлятися, придумуючи різні відмовки, від можливості, яку дає нам доля?