Ольга Тюміна, доктор медичних наук і директор клініки репродуктології, розповідає про свою роботу, про безпліддя і сурогатне материнство.
– Кому потрібна допомога репродуктологов? Що таке діагноз «безпліддя»?
– Безпліддям вважається неможливість завести дитину через рік незахищеного регулярного статевого життя. Для жінок після 35 років такий діагноз ставлять після 6 місяців безуспішних спроб. Пацієнтів з такими проблемами направляють в жіночу консультацію для огляду і лікування. Так, наш центр – державний, і його послуги безкоштовні для жителів області. Це включено в обов’язкове медичне страхування.
– Безпліддя частіше виявляється чоловічою чи жіночою проблемою?
– У будь-якому випадку обидва пацієнта проходять комплексне обстеження. Його завдання – виявити причину, по якій не вдається завагітніти природнім шляхом. Саме так встановлюється точна причина, а потім вже фахівці центру вибирають кращий шлях для її усунення. Далі йде лікування. Наприклад, часта проблема – непрохідність маткових труб у жінок. Це лікується відновленням маткових труб або циклом штучного запліднення. Якщо ж причиною був, наприклад, неправильний гормональний фон, він приводиться в порядок за допомогою консервативної гормональної терапії.
Загалом приблизно 35% випадків безпліддя пов’язані з жіночим здоров’ям, приблизно 15% – з чоловічим, а 45% – патології виявлені в обох партнерів. Це досить часте явище, адже екологія, спосіб життя і її скажений ритм надають вирішальне значення для здоров’я, в тому числі репродуктивного. І тільки 5% припадає на безпліддя неясного генезу, тобто таке, причини якого встановити не вдалося.
– Іноді говорять про те, що пара не може зачати дитину через несумісність. Це можна виявити?
– Так, звичайно ж. У лабораторіях проводиться дослідження імунологічної сумісності пари, і в разі необхідності призначаємо спеціальну імунологічну терапію. Приблизно в 60% випадків вона допомагає. Звичайно, це не 100% показник, але репродуктивна медицина і не може зробити диво.
– Які репродуктивні технології використовуються у вашій клініці?
– Для лікування пацієнтів ми використовуємо всі репродуктивні технології, доступні в світі. До послуг пар – всі існуючі методи діагностики, корекції і лікування, які довели свою ефективність на світовому рівні. Це і ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення), і метод ІКСІ (приміщення одного сперматозоїда безпосередньо в яйцеклітину), донорство сперми і яйцеклітин, сурогатне материнство, заморозка ооцитів – і це тільки частина доступних методів лікування.
Щороку в центрі проходить приблизно 1300 циклів ЕКЗ (запліднення «в пробірці») безкоштовно, в рамках державної допомоги безплідним парам. Ці цикли – 70% від квоти, виділеної державою на нашій території. При цьому частота настання вагітності дуже висока, 47% – все це завдяки сучасним методам діагностики і лікування.
Якщо в рамках програми завагітніти все ж не вдається, доктора дають показання до повторного лікування. Пакет документів відправляється в мінохоронздоров’я, там вони потрапляють в електронний лист очікування. Приблизно через 6 місяців можна пройти повторний курс лікування за державною квотою.
– Як часто використовують послуги сурогатних матерів?
– Не дивлячись на те, що сурогатне материнство – найбільш обговорювана частина репродуктивних технологій, насправді його використовують нечасто. Сурогатне материнство – реальний вихід для жінок, які не можуть самі виносити або народити дитину. Є випадки, в яких протипоказано виношування або пологи, але при цьому сама жінка зберігає фертильність, тобто здатність зачати здорову дитину. У таких випадках використовуються яйцеклітини матері, а сурмаму вибирають за допомогою спеціального агентства. Всі сторони (батько й мати і сурмама) підписують згоду на участь в програмі. Після народження дитини вказується, що було зачаття з використанням ЕКЗ – це необхідно, щоб дитина не вважалася рідною дитиною сурогатної матері. Сурмама пише відмову (це вимушений захід, тому що в Росії право на дитину має сурогатна мати, а не його справжні батьки), а потім вже батьки можуть оформити дитину на себе. За всіма цими тонкощами стежать юристи компанії, а питання винагороди вирішується окремо між сторонами.
– Як пацієнти сприймають необхідність використовувати донорський матеріал для зачаття?
– Приблизно в 10 випадках з 100 не виходить провести лікування через низьку якість яйцеклітин, і приблизно в 15 з 100 – через низьку якість сперми. У таких випадках ми пропонуємо використовувати донорські ооцити. Звичайно ж, це складне рішення, і до нього потрібно прийти поетапно. Найважливіше в ньому – той факт, що один з батьків буде біологічно рідним дитині, а це ж теж дуже важливо.
До донора звертаються тоді, коли це – єдина можливість зачати дитину. Звичайно ж, люди довго сумніваються. Але, пройшовши кілька невдалих спроб ЕКЗ (а зазвичай після цього пропонують донорський матеріал), в результаті приходять до цього непростого рішення.
У нашому центрі є криобанк, де зберігаються заморожені донорські ооцити і навіть ембріони, які залишилися після циклів ЕКЗ. Це необхідно у випадках, якщо жоден з партнерів не може надати свої ооцити. Люди, які пройшли успішний цикл ЕКЗ, іноді дозволяють використовувати заморожені ембріони для допомоги іншим парам, оскільки чудово розуміють проблему безпліддя.
– Як вибирають донора?
– У жінки-донора обов’язково повинні бути рідні діти, тому що яйцеклітина має важливе значення. До чоловіків подібні вимоги не пред’являються, однак ооцити в будь-якому випадку проходять ретельну перевірку, як і самі донори.
Всі донори анонімні, майбутнім батькам повідомляють тільки загальні дані – національність, особливості зовнішності, вік і освіту. За запитом ми робимо генетичне дослідження ооцитів, щоб виключити спадкові захворювання.
У деяких випадках майбутні батьки використовують послуги не анонімного донора, наприклад, когось з родичів. Це повністю їх вибір, але ми все-таки рекомендуємо використовувати послуги анонімних донорів.
– Багато молодих людей відкладають народження дітей «на потім», прагнучи спочатку стати на ноги. Чи можуть в зрілому віці виникнути труднощі із зачаттям?
– Це нормально, що в сучасному світі у молодих людей змінюються пріоритети, і вони хочуть спочатку матеріально забезпечити собі майбутнє. Однак природу не обдуриш: не можна відкладати народження дитини на вік старше 35 років. Самий фертильний вік – до 30 років, цього достатньо, щоб мати запас часу для впевненості в майбутньому.
Якщо ж відкласти народження дитини на більш пізній термін, це може призвести до того, що доведеться проходити тривале лікування від безпліддя. Так само на можливість народити в зрілому віці впливає і поведінка в молодості. Бурхливий спосіб життя погано позначається і на здоров’ї, і на якості ооцитів – для обох партнерів.
Дуже важливо розуміти важливість контрацепції. У своїй практиці в анамнезі кожної другої пацієнтки ми бачимо, що це не її перша вагітність, але попередні були перервані, часто декілька. Часто причиною безпліддя стають перенесені інфекції у обох партнерів. Саме тому я рекомендую берегти своє здоров’я ще в юності, щоб і після 30 не виникало проблем із зачаттям.