Олена розповідає, що до Києва для народження дитини вона приїжджала вже на останніх місяцях вагітності, а до цього спокійно знаходилося у себе вдома під наглядом люблячої сім’ї. Вона каже, що не боялася питань від друзів і знайомих про участь в програмі сурогатного материнства: “У мене вже був досвід. У перший раз ще були якісь сумніви, а вдруге сумнівів не було. На всі питання і претензії у мене є зустрічне запитання: а що ці люди, які мене критикують, зробили для своїх дітей? Є у мене одна така знайома, яка говорила, мовляв, як це можна, віддати свою дитину? По-перше, я віддаю не свою дитину, а чужу, яку просто «зберігала». По-друге, ця знайома живе на орендованій квартирі, у неї двоє дітей, немає нормальної роботи і немає ніяких перспектив. Я в даний момент беру участь в програмі сурогатного материнства для того, щоб у моїх дітей було житло, щоб вони ні в чому не мали потреби “
Сім’я і друзі
У момент проведення першої програми Олена була заміжня, їй довелося спілкуватися з чоловіком з приводу того, що вона збирається стати сурогатною матір’ю. За словами жінки, чоловік поставився до цього спокійно, не прив’язувався до дитини під час вагітності, але і не критикував її вибір.
Також вона не ховала і від своїх дітей того факту, що виношує чужу дитину. Молодшій доньці Олена поки нічого не сказала, бо те ще занадто маленька, щоб щось зрозуміти. А ось старшій доньці, якій зараз 13 років, Олена все детально пояснила, як пояснювала б дорослій людині: “Коли я тільки зайшла в програму вдруге, вона нічого не знала. Коли вже почав виднітися живіт, я сіла і поговорила з нею як з дорослою, пояснила їй, що і навіщо я роблю, і вона в загальному холоднокровно це прийняла. Хоча для неї це було, напевно, морально ще важче, ніж для мене. Коли я почала пояснювати, чому я на це пішла, з якої причини і чого я хочу добитися, вона мене начебто зрозуміла і цю розмова ми більше не піднімали”.
Психологічні аспекти
Олена розповідає, що під час першої програми і ще кілька місяців після народження дитини ходила до психолога. Робота за допомогою фахівця репродуктивного центру допомогла їй набагато простіше сприймати ситуацію, налаштувати себе так, щоб вона сприймала виношуваних дітей як чужих. Ось що з цього приводу говорить Олена: “Тобі переносять уже готовий ембріон, так що там нічого твого немає і бути не може. Коли це знаєш і пам’ятаєш навіть в момент перенесення, все сприймається простіше: навіть на моральному рівні ти розумієш, що це не твоя дитина, і немає якогось материнського інстинкту, немає розуміння того, що це твоя дитина. Хоча звичайно все одно дбаєш, коли я ходила вагітною, я завжди з цими дітьми спілкувалася, щось розповідала, гладила живіт. Плюс ще важливо, що я була знайома з біологічними батьками. Так було ще простіше: я бачила, для кого саме я виношую дитину, знала, що у неї буде благополучна і дуже щаслива сім’я, але головне, добре розуміла, що це їхні діти, а не мої. Тим більше вони про цю дитину стільки мріяли, і це було майже нездійсненна мрія, принаймні, для той пари з Німеччини, з якою я працювала».
Важливі моменти від імені сурогатної матері
Перша спроба Олени стати сурогатною матір’ю була ще в 2012 році, і зараз жінка, сміючись, називає себе справжнім експертом в цій галузі. Вона радить дуже уважно ставитися до клініки, в якій буде проводитися програма. Дуже важливо уважно читати всі документи і угоди, які ви підписуєте. Головним маркером Олена вважає ставлення до сурогатної матері ще на перших етапах програми.
Як зізнається жінка, в першій клініці їй чи не прямим текстом говорили, що вона просто інкубатор. Для пари з Німеччини це була вже далеко не перша спроба, і жінці підсадили відразу чотири ембріона. В результаті прижилися все, але через загрозу здоров’ю два з них довелося видаляти. Зараз Олена зізнається, що не дозволила б підсадити відразу чотири, але тоді вона практично нічого не знала про права сурогатних матерів. Насправді, як правило, підсаджують від одного до трьох ембріонів. Але навіть 3 ембріона – це істотний ризик, їх підсаджують тільки в тому випадку, якщо у біологічних батьків вже було багато невдалих спроб і, зрозуміло, якщо на цю підсадку згодна сама сурогатна мати.
Також Олена згадує, що угода з нею на роботу навіть не було нотаріально завіреною. Вона зізнається, що свою роль у цьому зіграла термінова необхідність отримати гроші і її особиста неуважність і невміння відстоювати свої права. В результаті їй виплатили не всю компенсацію, не відшкодували витрати на проживання, повертали тільки гроші за квитки. Також розчаруванням стало житло: на останніх місяцях вагітності сурогатним мамам, як правило, знімають квартиру в місті, де вони будуть народжувати, і це повинна бути окрема квартира. На практиці жінку поселили з ще п’ятьма сурогатними мамами в трикімнатну квартиру.
Коли Олена приходила в програму вдруге, вона вже набагато уважніше поставилася і до вибору клініки, і до документів, які підписувала. Жінка каже, що в новій клініці ставлення було абсолютно іншим, повний супровід і дуже доброзичливий персонал. Всі документи, які вона підписувала, були нотаріально завіреними, а на всі виникаючі питання їй оперативно давали відповіді.
Здоров’я сурогатної мами
Зрозуміло, для сурогатних матерів під забороною алкоголь, куріння і будь-які шкідливі речовини. Як зі свого досвіду говорить Олена, в деяких договорах навіть прописуються штрафи за куріння або вживання алкоголю, аж до 1000 доларів за те, що вас спіймають з цигаркою.
При цьому приховати подібні звички майже неможливо, адже сурогатна мати зобов’язана регулярно з’являтися в клініці і здавати аналізи. Відповідно, у неї брали аналізи крові, аналізи сечі на наявність алкоголю або слідів нікотину в крові. До того ж деякі біологічні батьки прописують в контракті, що сурогатна мати зобов’язана на першу вимогу моментально здати аналізи на наявність слідів токсичних речовин. А значить, жінкам з шкідливими звичками в програмі сурогатного материнства робити нічого.
Бути чи не бути сурогатною матір’ю
Олена каже, що з радістю прийняла б участь у програмі ще раз, але це вже неможливо: не той вік, плюс 2 кесаревих перетину в анамнезі. У той же час багато знайомих, пішовши її приклад, звертаються в центри для того, щоб стати донорами яйцеклітин. З них йти в програму сурогатного материнства готові одиниці, адже для багатьох це важко в першу чергу з моральної точки зору.
Ось що говорить Олена: «Я багатьом людям чесно зізнавалася, що я сурогатна мати, і думки завжди були дуже різними. Наприклад, деякі говорили «як це можна, продавати своїх дітей?» Я завжди відповідаю, що ми не продаємо своїх дітей, ми народжуємо дітей їх батькам. Виявляється, є досить багато подружніх пар, які не можуть самі стати батьками просто за станом здоров’я. Особливо шкода в цій ситуації жінок, тому що до сурогатних матерів звертаються в основному ті, хто не може виносити або народити самостійно».
Оплата роботи сурогатної мами
Директор Київського репродуктивного центру розповідає, що більшість жінок для участі в програмі приїжджають з регіонів, але є чимало й тих, хто живе в столиці. Якщо жінка приймає участь в програмі сурогатного материнства кілька разів, у неї є всі шанси добре забезпечити свою сім’ю. За його словами, крім винагороди за народження дитини сурогатна мати отримує щомісячні виплати на проживання, приблизно 300-400 доларів. У деяких контрактах навіть вказано, що біологічні батьки дитини компенсують гестанціонному кур’єру витрати на покупку спеціального одягу для вагітних, до 500 доларів. Якщо жінка народжує не одного, а кілька дітей, вона отримує додаткову плату за кожну дитину. Якщо угода складена правильно, повинна бути вказана компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю сурогатної матері. Зокрема, стежте, щоб в контракті була вказана компенсація за народження дитини шляхом кесарева.
За словами фахівця, багато сурмами – професіоналки. Якийсь час вони працюють донорами, потім стають сурогатними матерями, і якщо все проходить вдало, найчастіше приходять в програму ще раз. Це дозволяє накопичити непогану суму на покупку свого житла, освіту дітей і так далі. Як правило, сурогатні мами беруть участь в програмі два або три рази, цього достатньо, щоб накопичити пристойну суму і в той же час щоб не дуже сильно виснажувати організм.