Довгий час сурогатне материнство викликало в Німеччині ряд труднощів. У тому числі ці труднощі пов’язані з тим, що громадяни країни використовують послуги українських сурогатних матерів, хоча ця процедура заборонена в Німеччині. Це ставило під сумнів статут про таких дітей: з одного боку, вони – рідні діти громадян країни. З іншого – вони народжені із застосуванням технології, яка не схвалюється державою.
І ось недавно верховний суд Німеччини ухвалив важливе рішення про те, що робити з дітьми від сурогатних матерів України.
Як ухвалив суд, щоб уникнути судових витрат і тривалого процесу, біологічні батьки дитини повинні будуть застосовувати процедуру усиновлення. Німці обурені таким рішенням, адже це фактично зобов’язує їх всиновлювати власних дітей.
Нагадуємо: у 2015 році виникла серйозна проблема у біологічних батьків з Німеччини, які намагалися зареєструвати дитину, народжену сурогатною матір’ю. В Україні малюка, згідно з місцевими законами, записали як рідного малюка подружньої пари. Батькам видали звичайне свідоцтво про народження. Але в момент реєстрації малюка в Німеччині статус матері автоматично закріпили за гестаційним кур’єром, хоча це і суперечить законам України. В результаті парі довелося звертатися до суду, щоб мати можливість виховувати рідного малюка.
І це не перший випадок, коли виникають проблеми з дітьми від сурогатних матерів. Так що ситуація давно вимагала прояснення, ось тільки ніхто не очікував такого дивного рішення. З одного боку, справедливо використовувати для вирішення німецьке законодавство, адже дитина буде громадянином Німеччини. З іншого боку, позбавляти батьків можливості бути саме батьками, а не просто опікунами – це порушення прав людини.
Проте, саме від цього рішення верховного суду відтепер буде залежати робота всіх суддів в розгляді подібних позовів.