Джанет Хербік, сурогатна мати вже двічі, дуже близько спілкується з біологічними батьками дитини. За її словами, це як онлайн знайомства, адже зі справжніми батьками малюка вона спілкується виключно за допомогою відео. Процедура сурогатного материнства спрощена настільки, наскільки це можливо: Джанет заповнила анкету, і після обстеження їй надсилають анкети майбутніх щасливих батьків, а вже вона вибирає, для кого буде виношувати дитину.
За словами Джанет, це завжди дуже важкий вибір: безплідних подружніх пар набагато більше, ніж сурогатних матерів, тому гестаційні кур’єри відчувають величезну відповідальність, вибираючи, кому будуть допомагати. Пояснює свій вибір вона просто: зазвичай відчувається якийсь особливий зв’язок з безплідною парою, який помічаєш навіть під час першого спілкування. У минулому році вона народила дитину для французької подружньої парі, і вже через 4 місяці після пологів знову взяла участь в програмі.
Джанет каже, що замислювалася про те, щоб народити ще одного або двох дітей, і на цьому планує зупинитися. Жінка стверджує, що їй подобається бути вагітною, а після пологів її тіло швидко відновлюється, і саме тому вона вирішила бути сурогатною матір’ю.
Багато сурогатних матерів народжують кілька разів, допомагаючи одразу кільком сім’ям стати повноцінними. З огляду на те, що вони роблять величезну роботу до того ж на альтруїстичних засадах, як правило, сурогатна мама спілкується з біологічними батьками та стає другом сім’ї. Як говорить Джанет, потенційні біологічні батьки для вас спочатку просто незнайомі люди, потім стають близькими друзями, а після народження дитини перетворюються в членів сім’ї. Вона сама спілкується з батьками народженої дитини, бере участь в їхньому житті і спостерігає за розвитком малюка. У свою чергу, і біологічні батьки малюка теж стали для неї близькими друзями, а для її рідної дитини кимось на кшталт дядька й тітки.
Ці жінки кажуть, що сурогатне материнство – досвід, який змінює все життя. Наприклад, у Джанет троє власних дітей, і вона каже, що не може уявити собі життя без рідної дитини. Саме тому вона погодилася бути сурогатною матір’ю: у неї перев’язані маткові труби, і вона більше не може мати генетично рідних дітей, і тим не менше їй подобається відчувати, що вона здатна бути матір’ю, нехай навіть сурогатною. Марісса додає: це таке відчуття, ніби ти приносиш світло в світ: «Я не просто народжую дитину для того, щоб створити повноцінну сім’ю, я ще й залишаю свій слід в світі».
Підводні камені сурогатного материнства
Наслідок сурогатного материнства – це щасливі повноцінні сім’ї, але сам процес рідко буває таким простим. Наприклад, часто сурогатне материнство пов’язане з численними спробами штучного запліднення, невдалими підсадками, викиднями, проблемами з боку гормонів.
І все це – не патологія, а абсолютна норма для сурогатного материнства, яке хоч розвивається з кожним роком, все ж залишається досить складною медичною процедурою. Наприклад, Джанет каже, що під час першої вагітності відчувала себе досить погано, і всі домашні обов’язки лягли на плечі і чоловіка і дітей.
Окремі проблеми виникають з думкою оточення сурогатних матерів. Наприклад, Маріса живе в маленькому провінційному містечку, і їй доводилося не один раз стикатися з несхваленням оточуючих з приводу її заняття. «Багато хто запитував, чому я приношу в жертву свою сім’ю заради чужої дитини, або цікавилися, чи зможу я віддати малюка. Багато просто безпосередньо запитували, навіщо виношувати дитину, яку не можеш залишити собі. Саме тому важливо вміти постояти за себе, якщо ти хочеш бути сурогатною матір’ю: приховати це від усіх оточуючих не вийде, треба просто пам’ятати, що це твоє тіло і твій вибір. І його потрібно захищати».
Як йдуть справи в Україні
В Україні сурогатне материнство не тільки дозволено, але і регламентується законом. Згідно з нашим законодавством, право на дітей, народжених сурогатною матір’ю, мають виключно його біологічні батьки.
При цьому в Україні, на відміну від Канади, дозволено як альтруїстичне, так і комерційне сурогатне материнство. Це означає, що сурогатні матері в Україні можуть отримувати винагороду за свої послуги, і держава це схвалює. Однак розмір винагороди в законодавстві не вказано, і залишається на розсуд самих сурогатних матерів.
Незважаючи на підтримку з боку закону, сурогатне материнство в Україні залишається досить складним. У законах все ще досить багато прогалин і не враховані всі аспекти. Саме тому дуже важливо знайти хорошого посередника, який буде захищати ваші інтереси, батьки ви або сурогатна мати. Перед тим, як проводити процедуру підсадки ембріонів, сурогатна мати проходить повне медичне обстеження і укладає договір з біологічними батьками дитини.
Проблема альтруїстичного сурогатного материнства
Хоча в теорії сурогатне материнство без оплати послуг гестаційного кур’єра здається хорошою ідеєю, в Канаді вже зіткнулися з тривожними нюансами цього питання. Зокрема, сурогатні матері зобов’язані збирати і зберігати всі чеки, пов’язані з витратами на виношування і народження дитини.
І навіть така безоплатна форма сурогатного материнства часто потрапляє під критику. Наприклад, феміністки звинувачують біологічних батьків і агентства в тому, що вони експлуатують жіноче тіло. Радикально налаштовані люди навіть порівнюють сурогатних матерів з повіями, адже в тому і в іншому випадку мова йде про продаж послуг, пов’язаних з тілом жінки.
Є і ще одна сторона питання: в Канаді сурогатні матері не отримують нагороду, і стоїть велике питання, чи правильно це. З одного боку, це забезпечує добровільність участі жінок в виношування і народження дитини, а також той факт, що виношування малюка не перетвориться в бізнес або що сурогатна мати не піде на це від відчаю. З іншого боку, в рамках сурогатного материнства гроші платять всім, крім самих сурогатних матерів. Так чи інакше, репродуктивна медицина – це бізнес, і досить прибутковий. Для всіх, крім сурогатних мам.
Альтруїстична модель сурогатного материнства передбачає, що гестанційний кур’єр отримує тільки відшкодування за витрачений час і власні гроші, у той час як агентство сурогатного материнства, доктора, юристи і посередники отримують фінансову нагороду за свої послуги.
Влада Канади намагається врегулювати цю сферу, але не завжди виходить добре. Наприклад, кілька років тому одна з сурогатних матерів потрапила під суд за порушення закону про сурогатне материнство. В теорії стверджується, що вона отримала незаслужену винагороду за свої послуги. На практиці жінка стверджує, що її агентство просто не зберегло всі чеки на поточні витрати, і в результаті її штрафували, причому абсолютно незаслужено. Це ставить питання руба: в який момент альтруїстичне сурогатне материнство з благородної справи перетворюється в проблему для самої сурогатної матері?
За порушення закону про безкоштовні послуги сурогатних матерів порушнику загрожує тюремне ув’язнення до 10 років або штраф до півмільйона долара. У теорії це повинно обмежувати сурогатних мам, які захочуть заробити на виношування і народження дітей. На практиці ж, навіть якщо біологічні батьки просто відправлять сурогатної матері квіти, це може поставити їх під загрозу кримінальної відповідальності.
Саме з цієї причини сурогатні матері борються за те, щоб влада ослабила заборони і дозволила їм не збирати кожен чек, щоб доводити кожен витрачений долар. Проте, навіть з такими складними відносинами між державою і сурогатним материнством в Канаді багато жінок готові виносити і народити дитину для безплідних пар абсолютно безкоштовно.
Але, на жаль, таких благородних жінок небагато в порівнянні з парами, що потребують допомоги. Виходить, що сурогатних матерів у багато разів менше, ніж людей, якім потрібні їх послуги. В результаті багато безплідні пари змушені або дуже довго чекати, поки їх вибере сурогатна мати, або взагалі відмовитися від ідеї мати рідну дитину.
З такої позиції набагато більш розумним було б дозволити сурогатне материнство за винагороду, адже багато батьків готові заплатити гестраціонному кур’єру за послуги. Та й сама процедура сурогатного материнства була б більш популярною, якби жінки могли розраховувати на компенсацію не тільки поточних витрат, а й втраченого часу і потенційних загроз для здоров’я. Чи варто говорити, що вагітність дуже серйозно впливає на організм, а пологи можуть стати справжнім випробуванням. Зрозуміло, далеко не кожна сурогатна мати піде на це, знаючи, що вона втратить як мінімум 9 місяців життя, а натомість отримає тільки відшкодування поточних витрат, навіть без компенсації лікування, якщо щось піде не так.